Siirry suoraan sisältöön
  1. Kirjat
  2. Tietokirjallisuus
  3. Historia

De fremmede og os

27,20 €

Historie med et gran af humor.

Forfatteren til succes-bøgerne "Panik før lukketid" og "Fra demokrati til forbundsstat", Erik Bang Boesen, er aktuel igen - denne gang med en historisk bog på 400 sider, "De fremmede og os - indvandringens historie i Danmark".

Hvad er en dansker? Og hvor kom de fra? Disse spørgsmål og mere forsøger succesforfatteren Erik Bang Boesen i denne bog at give en forklaring på. Bogen fortæller i et let, levende og ironisk sprog om Danmarks befolkningsmæssige udvikling, lige fra istiden til de formodede første mennesker i Danmark og frem til nutidens former for flygtninge og indvandrere.

Læseren bliver præsenteret for et utal af spændende historier bl.a. om Danmarks tilblivelse, Kong Dan, De Polske Roepiger på Nykøbing Falster med mere, hollænderne på Amager, Tobaksjøderne, Danevirke, Nordsøimperiet, de Spanske soldater i Svendborg med mere.

Og vi møder konger og dronninger, Aser, Herulere, Vendere, Vikinger, Gøtere og meget mere.

Det er historie fortalt på en ny og anderledes måde.

Alaotsikko
Indvandringens historie i Danmark
Painos
16001
ISBN
9788771705119
Kieli
tanska
Paino
517 grammaa
Julkaisupäivä
15.2.2016
Sivumäärä
398