Siirry suoraan sisältöön
Cirkusdeckarna och tivolimysteriet
Cirkusdeckarna och tivolimysteriet
Tallenna

Cirkusdeckarna och tivolimysteriet

Lue Adlibris-sovelluksessa tai lataa laitteellesi

Boken för alla som gillar spänning, fartfyllda äventyr, oväntade vändningar och ett helt galet persongalleri! Den nya, populära serien Cirkusdeckarna utspelar sig i en miljö som gjord för deckarmysterier.

När världens främste fotbollsspelare, Pelédinho, visar upp sina ovärderliga fotbollssaker stjäl en maskerad figur dyrgriparna. Tvillingarna Kaspar och Katinka tar upp jakten på tjuven, men de möter oanade problem. Vem är den mystiske skurken?

Dan Höjer, författare, ledamot i barnboksakademin och före detta chefredaktör på KP, har skrivit en fantastisk serie böcker om de elvaåriga tvillingarna Kaspar och Katinka på Cirkus Pommery. Tvillingarna är cirkusens största stjärnor, men där finns också andra färgstarka karaktärer, som den buttre men mästerlige clownen Jack, den svärande fröken Inga-Britt, som ibland slår sönder saker i ren ilska, och så tigertämjaren T-T, som är livrädd för tigrar!

Kirjailija
Dan Höjer
Ikä
6-9 vuotta
ISBN
9789155266806
Kieli
ruotsi
Julkaisupäivä
19.1.2019
Formaatti
  • Vesileimattu Epub
Sivumäärä
111
Lue e-kirjoja täällä
  • Adlibris-sovellus
  • Lukulaite
  • Tietokone