Siirry suoraan sisältöön
Bortrivna sidor ur historien : från Albigenskorståget till bombningarna av Korea
Tallenna

Bortrivna sidor ur historien : från Albigenskorståget till bombningarna av Korea

sidottu, 2020
ruotsi

Av olika anledningar har många viktiga historiska händelser försvunnit ur den allmänna historieskrivningen i västvärlden. Detta trots att det många gånger handlar om sådant som ger viktiga lärdomar för framtiden.

I denna bok presenteras många dramatiska kapitel under 700 års historia som i stort sett blivit bortrivna ur historieböckerna.

Här skildras exempelvis:

* Ett krig som raderats ur USA:s historia, trots att det till och med kostade en amerikansk president livet

* Afro-amerikanska kvinnor i New Orleans som på 1800-talet var mer fria än samtidens vita kvinnor i USA

* Den hemliga organisation som med bas i Warszawa samordnade väpnad motståndskamp inne i Sovjetunionen på 1930-talet

* Tidigare okända aspekter på hur Hitler fick hjälp av Stalin

* Våldtäkt som vapen i andra världskriget

* Hur hälften av dödssiffrorna i första världskriget har suddats bort

… samt mycket mer

Allt är noggrant underbyggt av källhänvisningar.

Christer Bergström, författare till ett 30-tal historiska böcker, har gått djupt i forskningen och gått till andra länders och kontinenters historieskrivning för att gräva fram en uppsjö av dramatiska händelser i historien som är nästan helt okända i västvärlden.

Painos
1
ISBN
9789188441737
Kieli
ruotsi
Paino
626 grammaa
Julkaisupäivä
5.11.2020
Kustantaja
Vaktel förlag
Sivumäärä
309