Siirry suoraan sisältöön
Belarus omkullkastat
Tallenna

Belarus omkullkastat

Sedan protesterna i Belarus inleddes efter det fingerade presidentvalet 9 augusti har poeten Dmitrij Strotsev varje dag skrivit en ny dikt, en diktcykel som reflekterar över situationen och det hänsynslösa våldet såväl som den kraftfulla rörelsen för förändring och en andlighet.

En diktcykel som kom att bli för mycket för regimen som i oktober kidnappade Strotsev med en luva över huvudet för att efter långa förhör döma honom till två veckors fängelse.

Strotsev, som på svenska tidigare finns utgiven med diktsamlingen Adams tystnad, har av nobelpristagaren Svetlana Aleksijevitj omnämnts som Belarus främsta poet. Hans poesi rör sig i ett alldeles eget gränsland mellan politiska teman, frågor om maktmissbruk, religiositet och andlighet. Med Omkullkastat har skapat ett storslagen och lika vacker som skrämmande poetisk samtidsskildring.

Kääntäjä
Dmitri Plax
Toimittaja
Ann Wikström
Suunnittelija
Thomas Alm
ISBN
9789189105218
Kieli
ruotsi
Paino
102 grammaa
Julkaisupäivä
2.3.2021
Kustantaja
Rámus Förlag
Sivumäärä
54