Siirry suoraan sisältöön
Att mista sin livskamrat : boken om Jane
Tallenna

Att mista sin livskamrat : boken om Jane

Innan du drog ditt sista andetag vaknade du upp ur medvetslösheten en stund. Jag fick ge dig en sista kyss. «Jag är här», sa jag. «Ja», sa du och log. Det leendet kommer jag att bära med mig för resten av mitt liv. 22 timmar senare fanns du inte mer.

Om den här boken är sprungen ur ett öppet sår och handlar om döden, så är den också sprungen ur kärlek och handlar om livet. Min förhoppning är att den ska ge tröst åt människor som förlorat en närstående. Jag vill också att den ska bidra till en ökad förståelse för människor som sörjer. Sist men inte minst så önskar jag att boken kanske ska kunna ge oss tillbaka en mer balanserad syn på döden så att vi inte låter den begränsa oss medan vi lever. Men framför allt så vill jag hylla min livskamrat och bästa vän, min musa och vackra kvinna. Min Jane.

Naket, passionerat och gripande berättar författaren Stefan Whilde om sin kärlek, sin saknad och sitt sorgearbete efter att ha mist Jane.
Kirjailija
Stefan Whilde
Painos
1
ISBN
9789177659747
Kieli
ruotsi
Paino
278 grammaa
Julkaisupäivä
18.8.2025
Kustantaja
Recito Förlag
Sivumäärä
163