Siirry suoraan sisältöön
Att köpa eller köpas: frihet och makt i sexindustrin
Att köpa eller köpas: frihet och makt i sexindustrin
Tallenna

Att köpa eller köpas: frihet och makt i sexindustrin

Lue Adlibris-sovelluksessa tai lataa laitteellesi
I en ekonomiskt, socialt och fysiskt snabbt föränderlig värld är kvinnor och barn varor på en internationell sexmarknad.

Sexköpslagen infördes i Sverige 1999. Trots denna unika lagstiftning fortsätter sexhandeln både innanför och utanför Sveriges gränser, både i så kallad frivillig som ofrivillig form. Den svenska lagen har givit positiva resultat i form av att den synliga prostitutionen minskat och att sexslavhandeln till Sverige i jämförelse med länder i vår omgivning är mycket liten. Lagens normativa karaktär gynnar även de säljande kvinnorna.

Men fortfarande hamnar nya generationer kvinnor i sexindustrin och fortfarande är det lika svårt att ta sig ut – och in – i det ”normala” samhället. I Att köpa eller köpas berättar kvinnor och män, från varsin sida av sexindustrin, om sin situation och sina livsval, sina rättigheter och om synen på makt och frihet.
Kirjailija
Louise Eek
ISBN
9789173892414
Kieli
ruotsi
Julkaisupäivä
4.9.2014
Kustantaja
Atlas
Formaatti
  • PDF - Adobe DRM
  • Vesileimattu PDF
Lue e-kirjoja täällä
  • Adlibris-sovellus
  • Lukulaite
  • Tietokone