Siirry suoraan sisältöön
Att finna frid
Tallenna

Att finna frid

Kirjailija:
sidottu, 2026
ruotsi
Tredje och avslutande delen i en dikttrilogi av Varga Åskvigg.



"Diktsamlingen “Att finns frid” är den sista i trilogin där de två tidigare är “Att finna lyckan” och “Att finna sin sanning”. Den innehåller liksom föregångarna material som jag skrivit i ung ålder (min första dikt skrev jag när jag var 7) men “Att finna frid” innehåller mera nyskrivet material än de två tidigare böckerna.

Inspirationen till “Att finna frid” har påverkats av de oroliga tider vi lever i idag. Min övertygelse är att våra tankar och känslor påverkar alla andra människor och livsformer på jorden genom ett gemensamt kollektivt medvetande. Jag är också övertygad om att vi alla kan välja att underhålla positiva tankar och känslor, och

säga nej till de negativa. Därmed har vi det glädjerika ansvaret att bejaka och förstärka det positiva.

Man kan föreställa sig att det kolletiva medvetandet är som ett stort hav som vi alla står i, och beroende på hur vi plaskar sprider vi negativa tsunamis eller positiva, lugnande krusningar. Självklart stormar det ibland på havet, men min förhoppning är att läsaren ska få inspiration och styrka att bemästra och lugna stormen."

/Varga Åskvigg
Kirjailija
Varga Åskvigg
ISBN
9789185747979
Kieli
ruotsi
Paino
228 grammaa
Julkaisupäivä
10.3.2026
Kustantaja
Styx förlag
Sivumäärä
60