
Ansikte och historia
Xi Chuan och Li Li läser dikten Om mitt meningslösa liv.
Lyssna här!
W&W Internationell poesi
För att fira vårt 125-årsjubileum startar vi en utgivning av poesi av nu levande poeter från hela världen. Redaktionen för serien består av Aase Berg, Helena Eriksson, Aris Fioretos och Magnus William-Olsson, samt från förlaget Helene Atterling, Camilla Nagler och Åsa Selling.
Xi Chuan, föddes 1963 i Suzhou i Jiangsuprovinsen i östra Kina, men är sedan ungdomen baserad i Peking. Som en av de internationellt orienterade poeterna debuterade han i mitten av 80-talet. Efter att ha varit en ledande gestalt i flera av de ickeofficiella tidskrifterna som utkom under 80-talet har han under 90- och 00-talen etablerat sig som en av Kinas mest framträdande poeter. Hans poesi är såväl konkret som filosofisk, traditionsmedveten som öppen för det främmande. I Ansikte och historia presenteras han i helfigur med ett brett urval ur hela produktionen. Översättning och urval Li Li. Efterord av översättaren och Magnus William-Olsson.
Parallellt med utgivningen av Xi Chuan utkommer även Gloria Gervitz: Migrationer i serien W&W Internationell poesi. Båda författarna kommer till Stockholm i samband med publiceringen av sina böcker.
Redaktionen för W&W Internationell poesi bloggar här.
- Kirjailija
- Xi Chuan
- Kääntäjä
- Li Li
- Suunnittelija
- Annika Lyth
- ISBN
- 9789146220305
- Kieli
- ruotsi
- Paino
- 298 grammaa
- Julkaisupäivä
- 5.11.2009
- Kustantaja
- Wahlström Widstrand
- Sivumäärä
- 143