Gå direkt till innehållet
  1. Böcker
  2. Pocket

Ulula. Gammatik til latin C

371 kr
Lägsta pris på PriceRunner

Ulula – grammatik til latin C er en grammatikbog, som henvender sig til elever, der har latin på C-niveau. I bogen får eleverne en overskuelig gennemgang af den mest nødvendige latinske grammatik i et let tilgængeligt sprog og med løbende eksempler.

I Ulula – grammatik til latin C finder eleverne desuden alle de bøjningsskemaer, som er relevante for C-niveauet. Bogen kan således bruges som grammatisk opslagsværk, når eleverne får brug for at finde specifikke ordformer, og når de oplever behovet for at vende tilbage til konkrete sproglige regler i forbindelse med tekstlæsningen.

Ulula – grammatik til latin C er trykt i et praktisk format. Med sine ca. 100 sider har den en tykkelse, som sikrer, at der er plads til den i tasken. Bogen er forsynet med illustrationer og billeder, der giver eleven en visuel oplevelse i mødet med grammatikken. Desuden støder eleven flere steder i bogen på korte øvelser, der sætter eleven til at anvende nogle af de beskrevne regler, og små talebobler i hvilke uglen Ulula gør opmærksom på pudsige latin-faglige facts eller sammenhænge.

Upplaga
1
ISBN
9788729015963
Språk
danska
Vikt
438 gram
Utgivningsdatum
2025-03-19
Sidor
128