Gå direkt till innehållet
Simremad
Spara

Simremad

Författare:
inbunden, 2025
Danska
Lägsta pris på PriceRunner

I Simremad – opskrifter til gryde og stegeso inviterer den folkekære tv-kok Claus Holm læseren med på tur i det langsomme simrekøkken, hvor tiden, man bruger, giver god smag, hjertevarme og hygge om bordet. Med sin smittende begejstring og kærlighed til smag og traditioner viser Claus Holm, hvordan man med mormors gode, gamle støbejernsgryde eller den klassiske stegeso og lidt tålmodighed kan trylle sine råvarer om til store smagsoplevelser.

I bogen er der opskrifter på møre gryderetter med okse og kalv, smagfulde retter med fjerkræ og lam og velkendte simreklassikere – alt sammen med Claus Holms personlige tvist. Du får både de gode grundopskrifter og kreative nyfortolkninger, der giver ny inspiration til simrekøkkenet.

Det her er ikke bare en kogebog – det er en invitation til at geare ned, finde ro i køkkenet og lade maden tale for sig selv og nyde samværet med de nærmeste. 

CLAUS HOLM er kok og smagsudvikler, særligt kendt fra Go’-programmerne på TV2 og for sin ligefremme og personlige stil, som har givet ham en tusindtallig og trofast følgerskare på sociale medier gennem mange år. Claus Holm er forfatter til en lang række kogebøger.

Undertitel
Opskrifter til gryde og stegeso
Författare
Claus Holm
Upplaga
1
ISBN
9788743611875
Språk
Danska
Vikt
603 gram
Utgivningsdatum
2025-10-14
Förlag
Turbine
Sidor
118