Gå direkt till innehållet
Rikoksetta rangaistut
Rikoksetta rangaistut
Spara

Rikoksetta rangaistut

Lägsta pris på PriceRunner
Utgivningsdatum 2026-04-29
1920-luvulta 1980-luvulle saakka huonosti tunnetut, mutta yhteiskunnallisesti merkittävät työlaitokset toimivat kehittyvän hyvinvointiyhteiskunnan laajalti hyväksyttynä varjopuolena. Työlaitosten avulla pyrittiin puuttumaan rikoksiin jo ennen kuin ne edes tapahtuivat.

Nämä laitokset olivat kasvattamista ja ojentamista varten. Työ niissä oli pakollista ja elämänrytmi säännöllistä. Pois ei päässyt. Ikkunoihin asennettiin kalterit ja alueet ympäröitiin piikkilangalla. Pisteitä keräämällä saattoi ansaita vapautensa, mutta monen kohtalona oli viettää työlaitoksessa vuosia.

Työlaitosten historia on yksilönvapauden menetyksen ja sääntö-Suomen historiaa. Rikoksetta rangaistut kertoo, miksi työlaitoksia perustettiin, kuka niihin joutui, ja mitä niissä koettiin.
Författare
Katariina Parhi
Fotograf
Vesa Ranta
ISBN
9789523885660
Språk
Finska
Utgivningsdatum
2026-04-29
Förlag
Siltala
Tillgängliga elektroniska format
Sidor
330