Gå direkt till innehållet
Reino ja Rauha Kykyrin esivanhemmat
Spara

Reino ja Rauha Kykyrin esivanhemmat

Lägsta pris på PriceRunner
Reino Anselmi Kykyri ja Rauha Amalia Känsäkoski menivät vihille Kaustisella 19.8.1928. He elivät Kaustisen Köyhäjoella, saivat lapsia ja kuolivat aikanaan; Reino vuonna 1976 ja Rauha 20 vuotta myöhemmin.

Tämä kirja vastaa kysymykseen: ketkä olivat Reinon ja Rauhan esivanhempia? Mistä he olivat kotoisin? Kirja lähtee liikkeelle Köyhäjoen, Kykyrin ja Känsä-kosken taloista, laajenee Köyhäjoen kylään, Kaustisen pitäjään, Ylivetelin kap-pelin alueelle, Kokkolan pitäjään, Pohjanmaalle, muualle Suomeen ja lopulta esivanhempia löytyi myös lahden toiselta puolelta ja Inkerinmaalta. On aivan uskomatonta kuinka laajalle esivanhempien verkosto ulottuu - yli kielirajojen!

Kirja on kahden Reinon ja Rauhan lapsenlapsen harrastustyön tulos. Kumpikaan kirjoittajista - Reino ja Reijo Myllymäki - ei ole ammattimainen suku- tai historian tutkija, eikä heillä ole ollut mahdollista viettää aikaansa arkistojen sukututkijoille varatuissa tiloissa mikrofileiltä henkikirjoja tutkien. Kirja on koottu pääasiassa internetissä olevista lähteistä sekä erilaisista historian- ja sukukirjoista kerätystä aineistosta.
Tämä kirja ei ole varsinainen sukukirja, vaan keskittyy jälkeläisten sijasta vain esivanhempiin.
Upplaga
2. p
ISBN
9789527044261
Språk
Finska
Vikt
1112 gram
Utgivningsdatum
2012-01-01
Sidor
383