Gå direkt till innehållet
  1. Böcker
  2. E-böcker & ljudböcker

Pankinjohtajan tytär

Författare:
finska
101 kr
Lägsta pris på PriceRunner

Eletään vuotta 1905. Kun pankinjohtajan tytär Virva Auer on siskoaan juna-asemalla vastassa, hänen katseensa kiinnittyy heti siskon seurassa olevaan vieraaseen mieheen. Kuka hän on? Virvan on saatava tietää. Pian käy ilmi, että mies on maisteri Anttu Pouta – ja että hänen arvonsa ovat punaiset.

Suurlakko kolkuttaa ovella, mutta se ei estä Virvaa ja Anttua rakastumasta. Vaan voiko pankinjohtajan tyttären ja punaisen miehen suhteella olla tulevaisuutta?

Selma Anttila (1867–1942) oli suomalainen kirjailija, joka työskenteli muun muassa kirjastonhoitajana sekä kansakoulun opettajana. Hän julkaisi niin romaaneja, novellikokelmia kuin myös näytelmiä. Hänen romaaninsa "Pyryn perheet" sekä "Nuoret kauppiaat" keräsivät kiitosta julkaisuaikanaan 1930-luvulla.

Författare
Selma Anttila
ISBN
9788726813036
Språk
finska
Utgivningsdatum
2021-05-07
Sidor
330

Pankinjohtajan tytär - Selma Anttila - E-bok (9788726813036) | Adlibris Bokhandel