Gå direkt till innehållet
  1. Böcker
  2. Spänning
  3. Deckare

Mielessä petos

Författare:
finska
141 kr
Lägsta pris på PriceRunner

Essexissä pakistanilaisen miehen kuolema kuohuttaa hiljaisen Balford-le-Nezin asukkaat hereille. Rapistuneessa lomakaupungissa se on ensimmäinen "epäilyttävä kuolemantapaus" yli viiteen vuoteen. Uhri on pienen mutta voimistuvan aasialaisyhteisön jäsen Haytham Querashi, jonka ruumis löydetään rannalta sodanaikaisesta bunkkerista.

Lontoossa ylikonstaapeli BArbara Havers kiinnostuu kuolemantpauksesta pakistanilaisten naapuriensa takia ja järjestää itsensä mukaan tutkimuksiin, joista hänen on selviydyttävä tällä kertaa ilman pitkäaikaista kumppaniaan rikoskomisario Thomas Lynleytä.

Balfordissa kytevät roturistiriidat ja tilanne kärjistyy entisestään, kun kuolema paljastuu murhaksi. Havers huomaa selvittelevänsä paitsi murhaa myös murhaajan mielenlaatua ja itseään läheiseksi koskettavaa tapausta. Tutkimusten aikana hän joutuu näkemään kuinka hirvittävän hinnan ihmiset joutuvat maksamaan pettäessään muita ja ennen kaikkea itseään.


"Hän kirjoittaa uskomattoman hyvin, punoo loistavia juonikuvioita ja saavuttaa syvällisen tunnetason paremmin kuin kukaan..."
- The Times

"Tyylikäs trilleri."
- Wall Street Journal

Elizabeth George (s. 1949) on yhdysvaltalaissyntyinen kirjailija, joka kirjoittaa Englantiin sijoittuvia rikosromaaneja. Georgen teosten päähenkilöinä ovat yleensä rikoskomisario Thomas Lynley ja ylikonstaapeli Barbara Havers. Hänen kirjojaan on käännetty yli 25 kielelle ja niitä on myyty miljoonittain.

Författare
Elizabeth George
Översättare
Pirkko Biström
Uppläsare
Sami Lalou
ISBN
9788742840313
Språk
finska
Utgivningsdatum
2021-01-22
Förlag
Jentas
Speltid
24h 50min