Gå direkt till innehållet
  1. Böcker
  2. Romaner
  3. Samtidsromaner

Lyijyn maku

Författare:
finska
302 kr
Lägsta pris på PriceRunner

Lyijyn maku (2015) sijoittuu vuosiin 1939-1941 Latviassa. Kirjan päähenkilö on filosofiasta ja uskonnoista kiinnostunut nuori mies, gandhilainen pasifisti, joka lukiosta päästyään työskentelee maalarin kisällinä. Maailmansodan syttyminen, neuvostomiehityksen ”kauhun vuosi” ja saksalaismiehitys syöksevät elämän raiteiltaan monikulttuurisessa Riiassa.

Venäläisten toimeenpanemat kyyditykset ja juutalaisten ahdinko saksalaisten käsissä pakottavat moraalisiin pohdintoihin ja ratkaisuihin. Juutalaiselle kaverille järjestyy vuokrahuone sukutalossa, mutta majoitettavia ilmestyy lisää, ja sorto kiihtyy. Luku luvulta tilanne kiristyy kohti vääjäämätöntä loppua.
Kirjailijana Bērziņsiä ohjaa humanismin eetos. Enemmän kuin “sankaruutta” hän on halunnut kuvata epätietoisuudessa elävää ihmistä historian saranakohdassa. Ajan ilmapiiristä teos antaa uskottavan kuvan.

Māris Bērziņs (s. 1962) on ironian ja absurdin huumorin taitajana tunnettu latvialainen kirjailija. Hän on julkaissut kuusi romaania, lyhytproosaa, näytelmiä ja lastenkirjallisuutta.
Hilkka Koskela suomentaa latvialaista kaunokirjallisuutta ja tietoteoksia.

Författare
Māris Berzinš
Översättare
Hilkka Koskela
ISBN
9789523812710
Språk
finska
Vikt
424 gram
Utgivningsdatum
2024-10-09
Förlag
Aviador
Sidor
368