Gå direkt till innehållet
  1. Böcker
  2. Facklitteratur
  3. Konst & kultur

Luonto

893 kr
Lägsta pris på PriceRunner

Kauppaneuvos ja taiteenkerääjä Kyösti Kakkosen taidekokoelma Collection Kakkonen on yksi merkittävimmistä suomalaista muotoilua esittävistä kokoelmista. Se sisältää yli 10 000 teosta suomalaisilta lasi- ja keramiikkataiteilijoilta 1800-luvun lopusta aina tähän päivään. Teoksista suuri osa on uniikkeja.
Nyt mittavan yksityiskokoelman aarteet on koottu ainutlaatuiseen Lasin ja keramiikan mestarit -kirjasarjaan, joka esittelee kokoelmaa kattavammin kuin koskaan aiemmin. Sarjan kuusi runsaasti kuvitettua nidettä keskittyvät kukin tiettyyn teemaan sekä esittelevät kokoelmasta 36 taiteilijaa ja 2 000 teosta.

Jää, korsi, järvien ääriviivat, hirvi ja karhu. Luonnosta voimakkaasti inspiroituen lasi- ja keramiikkataiteilijat vangitsivat pohjoisen maan lumoavia erityispiirteitä. Taiteilijoiden ja teosten kautta toistettiin tarinaa alkuvoimaisesta mutta modernista pohjoisesta valtiosta.

Undertitel
Yhteys luomakuntaan : Lasin ja keramiikan mestarit 2
Illustratör
Vappu Rossi
ISBN
9789527226711
Språk
finska
Vikt
2888 gram
Utgivningsdatum
2020-01-01
Sidor
400