Gå direkt till innehållet
Liian lempeä mies
Spara

Liian lempeä mies

Lägsta pris på PriceRunner
Lyssna i vår app eller ladda ned

Tositapahtumista ammentavan dekkarisarjan hyytävä aloitus.

Räntäsateinen joulukuu 1993. Helsingin poliisilaitoksen konstaapeli Alisa Aro saa tutkittavakseen epämiellyttävän tapauksen: mieskaveriryhmässä työskennellyt varastomies Kaapponen on käyttänyt hyväkseen nuorta poikaa.

Pian yhdestä tapauksesta alkanut juttu paisuu, ja Alisa Aro löytää lisää uhreja, pahantekijöitä ja muita asianosaisia.

Suomi elää pahinta lama-aikaa, ja poliisin määrärahoja on supistettu. Esimiestensä vastustelusta huolimatta Alisa jatkaa tutkimuksiaan samaan aikaan kun rikolliset ryhtyvät peittelemään jälkiään karmealla tavalla.

Anneli Aunola (s. 1949) on työskennellyt Helsingin rikospoliisin väkivaltarikosjaoksessa, Kauko Röyhkä (s. 1959) on kirjailija ja rockmuusikko. Liian lempeä mies aloittaa Alisa Aron tutkimuksista kertovan sarjan, jonka toinen osa on nimeltään Tanssipartneri. Sarjan tapahtumat perustuvat Anneli Aunolan työssään kohtaamiin tapauksiin.
”Dekkarisarja alkaa vakuuttavasti pedofiiliringin jäljillä. - Liian lempeä mies liikuttaa, kauhistuttaa, vihastuttaa. Ei siis mitään haaleaa kaurapuuroa, vaan jotain mikä tuntuu ja ravistelee.” - Keskisuomalainen

”Liian lempeä mies kulkee samoissa jalanjäljissä kuin Suomen ehkä kautta aikain arvostetuimman rikoskirjailijan Matti-Yrjänä Joensuun Harjunpäät.” - Kansan Uutiset

Uppläsare
Aku Laitinen
ISBN
9789523820128
Språk
Finska
Utgivningsdatum
2021-03-15
Förlag
Docendo
Tillgängliga elektroniska format
  • MP3 - i en fil
  • MP3 - i korta avsnitt
  • Flash Stream
  • HTTP Stream
  • TSS Stream
Speltid
7tim 35min
Lyssna här
  • Adlibris app
  • Dator