Gå direkt till innehållet
  1. Böcker
  2. Romaner
  3. Historiska romaner

Kuninkaita maanpaossa II

Författare:
finska
Serie:World Classics (del 0)
101 kr
Lägsta pris på PriceRunner

Liikemies Tom Lewis kertoo vaimolleen, että hänellä on työn alla jotain mullistavaa. Hän johdattaa vaimonsa salaiseen maanalaiseen kammioon. Tom on saanut tietää Illyrian kuninkaan oleilevan Pariisissa.

Vaikka kuningas onkin maanpaossa ja juuri ja juuri enää kuninkaallinen, on hänen henkensä miljoonien arvoinen. Lisäksi perheessä on lapsia ja muutakin varastamisen arvoista omaisuutta. Alkaa salakavala juoni iloittelevien kuninkaallisten päiden menoksi.

Tämä on kaksiosaisen romaanisarjan toinen osa. Osa teosten hahmoista perustuu todellisiin historiallisiin henkilöihin.

Alphonse Daudet (1840–1879) oli ranskalainen kirjailija, joka tunnetaan ennen kaikkea novellikokoelmastaan Kirjeitä myllyltäni.
Daudet aloitti uransa lehtimiehenä. Ensimmäinen kaunokirjallinen teos oli runokokoelma Les Amoureuses (1858), joka sai varsin hyvän vastaanoton.
Daudetin tekstissä on vaikutteita Charles Dickensiltä, vaikka Daudet kiisti jäljittelevänsä tätä.

Författare
Alphonse Daudet
Översättare
Kasimir Leino
ISBN
9788726057195
Språk
finska
Serie
World Classics (del 0)
Utgivningsdatum
2019-07-15
Sidor
212