Gå direkt till innehållet
  1. Böcker
  2. Facklitteratur
  3. Konst & kultur

Kummat kuvat

finska
Serie:Tietolipas (del 251.0)
81 kr
Lägsta pris på PriceRunner

Teoksen yhdeksän artikkelia syventyvät 1900-luvun alun kuvakulttuuriin. Taidekuvien sijaan tarkastellaan populaarikuvastoa: valokuvia ja postikortteja sekä viihteen ja taiteen rajankäyntiä.

Artikkelit lähestyvät eri näkökulmista aikansa uusien medioiden moninaisuutta, valo- ja elokuvan historiaa, valokuvan pop-kulttuuria, kuvamanipulaation ja surrealismin historiaa. Aikakausi, jota leimaa teknologinen rationalismi, tarrautui kuvissaan mielikuvitukseen, poikkeavuuksiin ja magiikkaan. Tarkastelun keskiössä ovat fantasia ja visuaalinen nautinto.

Teos on suunnattu alan tutkijoiden ohella kuvataiteen ja visuaalisen kulttuurin harrastajille sekä mediakulttuurin varhaisvaiheista kiinnostuneille. Teos kannustaa pysähtymään arjen kuvien eteen ja lukemaan niitä aktiivisesti.

Undertitel
Näkökulmia valokuvan kulttuureihin
Redaktör
Harri Kalha
ISBN
9789522227362
Språk
finska
Vikt
476 gram
Serie
Tietolipas (del 251.0)
Utgivningsdatum
2016-01-01
Sidor
280