Gå direkt till innehållet
Kokaiinikenttä
Kokaiinikenttä
Spara

Kokaiinikenttä

159 kr
Lägsta pris på PriceRunner
Läs i vår app eller ladda ned

Maalien ja murhien Medellín.

Huumeparoni Pablo Escobarin suurin rakkaus oli jalkapallo.

1990-luvun Kolumbiassa jalkapallo oli elämän ja kuoleman kysymys.

Medellínin kartellijohtaja Pablo Escobar oli intohimoinen jalkapallomies. Hänen poikkeukselliset suhteensa lajin huippunimiin ja salaiset sopimuksensa johtivat Kolumbian hämmästyttävään voittoon Argentiinasta. Escobarin vaikutusvallan kääntöpuolena olivat erotuomarien murhat ja kolumbialaisen puolustajan tappo tämän tehtyä oman maalin vuoden 1994 MM-kisoissa.

Kokaiinikenttä kertoo koko kansan intohimosta urheiluun. Se on myös koukuttava katsaus Yhdysvaltojen huumeiden vastaiseen sotaan, Kolumbian sisäpolitiikkaan ja Escobarin nousuun ja tuhoon.

David Arrowsmith työskenteli yli 20 vuotta tv-käsikirjoittajana ja -tuottajana. Lontoossa kasvanut Arrowsmith on puoliksi kolumbialainen. Hän on pelannut jalkapalloa yli 35 vuotta – eikä aio lopettaa.

Författare
David Arrowsmith
Översättare
Mika Kivimäki
ISBN
9789523621671
Språk
Finska
Utgivningsdatum
2025-06-24
Tillgängliga elektroniska format
  • Epub - vattenmärkt
Läs e-boken här
  • Adlibris app
  • Läsplatta
  • Dator