Gå direkt till innehållet
  1. Böcker
  2. Facklitteratur
  3. Biografier & memoarer

Kaksi miestä, kuusi surmaa

Författare:
Inbunden, 2024
finska
219 kr
Lägsta pris på PriceRunner

Miten työläisperheiden pojista tuli moninkertaisia murhamiehiä?

Ryöstömurhaaja Herman Katajaisen ja kolmoissurmaaja Väinö Olavi Svahnin rikolliset elämät ja kuolemat muistuttivat toisiaan.

Entinen kuritushuonevanki Katajainen (1912–87) surmasi ja ryösti kaksi vanhusta marras- ja joulukuussa 1970 Mäntsälässä ja Karkkilassa. Pakkolaitoksesta vapautunut, jo nuoruudessaan raa’asta taposta tuomittu Svahn (1914–86) puolestaan surmasi kolme ryyppytoveriaan Hausjärvellä ja Hyvinkäällä yhtenä heinäkuisena iltana vuonna 1971.

Katajainen ja Svahn olivat henkirikokset tehdessään viisikymppisiä, ja molemmilla oli takanaan kolmen vuosikymmenen mittainen rikollinen ura.

Kirja piirtää kahden murhamiehen tarinoiden kautta kuvaa sodanjälkeisen yhteiskunnan nurjemmasta puolesta.

Niko Jutila (s. 1989) on hyvinkääläinen tietokirjailija, jolta ilmestyi vuonna 2023 Rauni Mollbergin elämäkerta Molle ja rikostietokirja Kytäjän kartanon kolmoissurma. Kaksi miestä, kuusi surmaa on hänen viides teoksensa.

Författare
Niko Jutila
Illustratör
Jyri Alanne
Upplaga
1
ISBN
9789523827882
Språk
finska
Vikt
409 gram
Utgivningsdatum
2024-04-25
Förlag
Docendo
Sidor
310