Gå direkt till innehållet
  1. Böcker
  2. E-böcker & ljudböcker

Hyvän elämän filosofiaa

73 kr
Lägsta pris på PriceRunner

Lisääkö rikkaus onnellisuutta? Miten erottaa hyvä ja paha ilman uskontoa? Miksi kuolemaa ei tarvitse pelätä?

Professori Ilkka Niiniluodon teos on punnittu puheenvuoro ihmisen mahdollisuuksista hyvään elämään. Se pohtii perusasioita, joita kukaan ajatteleva ihminen ei voi sivuuttaa - tahdon vapautta, viisauden olemusta ja oppimisen iloa. Se myös taustoittaa vaikeita kysymyksiä kertomalla niiden historiaa ja arvioimalla filosofien niistä esittämiä näkemyksiä.

Niiniluoto nojautuu uskonnollisten oletusten sijasta tieteelliseen ihmiskäsitykseen. Hänen mukaansa ihmisenä olemisen ytimenä on tiedostaa itsensä ainutkertaisena olentona, jolla on mahdollisuus toteuttaa omia kykyjään ja pitää huolta toisista oikeudenmukaisella tavalla.

Professori Ilkka Niiniluoto tunnetaan kantaa ottavana keskustelijana, joka on käsitellyt humanististen arvojen ja tieteellisen sivistyksen merkitystä kulttuurissamme. Tämä humaani teos on läpileikkaus hänen arvostetusta ajattelustaan.

Författare
Ilkka Niiniluoto
ISBN
9789522226716
Språk
finska
Utgivningsdatum
2018-09-20
Förlag
SKS Kirjat
Sidor
328