Gå direkt till innehållet
  1. Böcker
  2. Barn & ungdom
  3. 3-6 år

Heinähattu ja Vilttitossu

126 kr
Lägsta pris på PriceRunner

Moi sitten, kuivapallot!

Heinähattu ja Vilttitossu -sarjan rakastettu ensimmäinen osa uutena laitoksena. Kukapa voisi vastustaa Alibullenin neitejä kakkuineen – eivät ainakaan herkkusuut, kuten konstaapelit Rillirousku ja Isonapa. Bonuksena Sinikka ja Tiina Nopola kertovat äänikirjan lopussa, miten ensimmäinen Heinähattu ja Vilttitossu -kirja sai aikoinaan alkunsa.

”Onko lasten pakko asua kotona, kun siellä on tylsää? Minä olen saanut tarpeekseni”, Vilttitossu sanoo isosiskolleen Heinähatulle eräänä aamuna. Terveellinen ruokakin kyllästyttää: ”Nyt saavat Hannan sörsselit riittää!”

Kattilakosken siskokset pakenevat alkajaisiksi Alibullenin neitien luo, missä pöytä on aina koreana. Kahvilikööriä heille tosin ei tarjoilla. Kylän poliisit, Rillirousku ja Isonapa, hälytetään tyttöjen perään. Vanhemmat, Matti ja Hanna, antavat tuntomerkit: kaksi metrin mittaista nirsoa, joilla on hame ja housut.

Nauruhermoja kutkuttava seikkailu!

Heinähatusta ja Vilttitossusta alkoi v. 1989 Sinikka Nopolan ja Tiina Nopolan menestyksekäs yhteistyö lastenkirjailijoina. Heistä tuli nopeasti supersuosittuja niin Suomessa kuin monessa muussakin maassa.

Uppläsare
Vuokko Hovatta
Illustratör
Salla Savolainen
Formgivare
Veera Aalto
ISBN
9789520420819
Språk
finska
Utgivningsdatum
2020-09-24
Förlag
Tammi
Speltid
1h 1min