Gå direkt till innehållet
  1. Böcker
  2. Facklitteratur
  3. Politik & samhälle

Elämää miesten kanssa

Författare:
finska
258 kr
Lägsta pris på PriceRunner

Ranskalainen Gisele Pelicot raiskattiin yhdeksän vuoden aikana huumattuna yli 200 kertaa. Raiskaukset järjesti hänen oma miehensä.

Gisele Pelicot'n raiskauksesta syytetttyjen 51 miehen oikeudenkäyntiä seuratessaan filosofi Manon Garcia päätti, että hänen on kirjoitettava oikeudenkäynnistä. Hän oli aikaisemmissa kirjoissaan tarkastellut naisten alistamista, seksuaalista suostumusta ja sukupuolten välistä epäoikeudenmukaisuutta.

Painajaismaisessa raiskausoikeudenkäynnissä tiivistyivät kaikki kysymykset, jotka olivat askarruttaneet häntä filosofisesti. Kyse ei ollut vain yhdestä tai kahdesta miehestä vaan rakenteesta.

Manon Garcia on paitsi filosofi, myös nainen, joka haluaisi elää maailmassa ilman jatkuvaa huolta siitä, että ystävät, tyttäret tai hän itse joutuvat sukupuolisen väkivallan ja seksuaalisen väkivallan uhreiksi.

"Elämää miesten kanssa" on hänen yrityksensä vastata kysymykseen siitä, voiko miesten kanssa elää.

Undertitel
Mietteitä Pelicot-oikeudenkäynnistä
Författare
Manon Garcia
Översättare
Taina Tervonen
ISBN
9789523973060
Språk
finska
Vikt
281 gram
Utgivningsdatum
2026-08-31
Förlag
Vastapaino
Sidor
200