Gå direkt till innehållet
B-kuppi
Spara

B-kuppi

Författare:
Finska
Lägsta pris på PriceRunner
Päivi Seppä - runoilija syövän ansiosta ja sen takia
”Käyttää kynää kuin taidemaalari pensseliä” sanottiin minulle, kun luin runojani Eurooppa Donnien Tampereen osaston pikkujouluissa.
Tämän kirjan runot ovat syntyneet pääosin vuosina 2017-2019. Tuona aikana elämässäni on tapahtunut suuria tragedioita: ystäväni äkillinen kuolema sairauskohtaukseen ja oma rintasyöpädiagnoosi 49-vuotiaana. Sekaan mahtuu myös parisuhteen kiemuroita ja kaikenlaisia muitakin elämän mullistuksia.
Runoissa käsitellään sitä tunnemyrskyä, joka alkaa sairaalasta tulleen yhden puhelinsoiton jälkeen. Muutuin täysin terveestä vakavasti sairaaksi - kuolenko, oliko elämäni nyt tässä? Runot kertovat kaunistelematta niistä tuntemuksista, joita rintasyöpäpotilas kokee hoitojen aikana ja jälkeen. Myös sen, miten kaikkien hoitojen jälkeen hoitoväsymys ja uupumus valtaavat ihmisen mielen.

Muutama runo on kirjoitettu lounaismurteella. Ne ovat syntyneet niinä päivinä, kun jaksaminen syöpähoitojen aikana on ollut parempi ja on voinut ihmetellä ympärillään olevaa maailmaa.

Kirjoittamisen olen aloittanut jo 1990-luvulla, mutta vasta nyt tuotokseni ovat kehittyneet siihen muotoon, että haluan julkaista runokirjan. Ilman syöpää tätä kirjaa ei ehkä olisi olemassa. Nyt se on.

Toivon, että runoistani on iloa ja lohtua syöpäpotilaille ja heidän läheisilleen. Toivon, hekin jotka ovat menettäneet perheenjäsenen, ystävän tai muutoin läheisen henkilön löytäisivät tästä kannattelevia sanoja.

Kiitän ystäviäni ja työkavereitani, Eurooppa Donnien tukihenkilöitä ja kaikkia ryhmäläisiä, siitä kannustuksesta ja rohkaisusta, jota olen saanut tämän kirjan kokoamiseksi.
Författare
Seppä Päivi
ISBN
9789528107156
Språk
Finska
Vikt
132 gram
Utgivningsdatum
2019-01-01
Förlag
Mediapinta
Sidor
72