Gå direkt till innehållet
Anssi Kela – Laulut, levyt ja lavat
Spara

Anssi Kela – Laulut, levyt ja lavat

nedladdningsbar mp3, 2026
Finska
Lägsta pris på PriceRunner
Lyssna i app eller ladda ned

Mitä rooleja artistilla on?

Laulut, levyt ja lavat ovat artistin elämän sisältöä ja työsarkaa. Miten näiden välillä sukkuloidaan? Miten unelmat ja identiteetti syntyvät, rakentuvat ja joskus särkyvätkin. 

Anssi Kela on ollut osa suomalaista musiikkimaailmaa jo yli 30 vuoden ajan – lauluntekijänä, muusikkona, esiintyjänä ja julkisuuden henkilönä. Kirja seuraa auteur-tekijää, joka kirjoittaa laulut, tuottaa ne äänitteiksi, vie ne lavalle ja kantaa samalla artistiuden näkyvää ja näkymätöntä painoa. Se kertoo työn ja identiteetin kietoutumisesta toisiinsa – sekä unelmasta, joka on välillä kantanut, välillä särkynyt, mutta ei koskaan kadonnut. Kirja sisältää jutustelutuokioita Kelan kanssa. 

Mikko Kangasjärvi on musiikin moniottelija, muusikko, tuottaja ja kirjoittaja. Hän on toiminut Yö-yhtyeen kapellimestarina, pyörittänyt levy-yhtiötä ja äänitysstudioia, tuottanut Beatles-podcastia sekä kirjoittanut omaelämäkerran Jäin yöksi (Docendo, 2024). Populaarimusiikin evoluutio, tekijyys ja musiikkikulttuurin muutokset ovat hänen erikoisosaamisaluettaan. 

Uppläsare
Anssi Kela
ISBN
9789528509363
Språk
Finska
Utgivningsdatum
2026-05-14
Förlag
Docendo
Tillgängliga elektroniska format
  • MP3 - i en fil
  • MP3 - i korta avsnitt
  • Flash Stream
  • HTTP Stream
  • TSS Stream
Speltid
5tim 21min
Lyssna här
  • App
  • Dator