Gå direkt till innehållet
I Steinlens fotspor =  Sur les pas de Steinlen
Spara

I Steinlens fotspor = Sur les pas de Steinlen

inbunden, 2024
Norska (bokmål)
Lägsta pris på PriceRunner
Har du sett plakaten fra kabareten Le Chat Noir i Paris? Kunstneren bak den, Théophile-Alexandre Steinlen, ofte bare kalt Steinlen, var en sveitsiskfødt fransk maler, grafiker og illustratør. Han ble kjent for sine kattemotiver og andre japansk-inspirerte kunstplakater i art nouveau-stil.
Sommeren 1901 kom Steinlen til Aulestad i Gausdal. Her var han gjest hos Karoline og Bjørnstjerne Bjørnson fra juli til oktober. Han malte og tegnet flere verk denne sommeren og høsten, skrev daglig postkort og brev hjem til Paris, men dette besøket er likevel et lite kjent kapittel i hans biografi og kunstnerliv.
I løpet av reisen og oppholdet i Norge skrev Steinlen 141 postkort til datteren Colette på tolv år. Kortene er som en reisedagbok med små hilsener knyttet til det han tenkte og opplevde. Han skrev minst ett kort hver dag til datteren, men også noen titalls brev til kona Émilie. Postkortene og brevene gir et nytt perspektiv på kunstnerskapet, livet og forbindelsen han hadde til Norge. Boka I Steinlens fotspor er et samarbeid mellom Lillehammer museum, Universitetet i Stavanger og Institut francais de Norvège.

Norsk og fransk tekst.




Undertitel
Paris - Aulestad tur - retur = Paris - Aulestad aller - retour
Redaktör
Else Braut
Upplaga
1
ISBN
9788283051537
Språk
Norska (bokmål)
Vikt
830 gram
Utgivningsdatum
2024-05-27
Sidor
240