Gå direkt till innehållet
Viimeinen nousu
Viimeinen nousu
Spara

Viimeinen nousu

Författare:
Finska
Läs i app eller ladda ned

Tositapahtumiin perustuva historiallinen romaani miehestä, Mount Everestistä ja unelmasta, josta tuli legenda.

George Mallory on nuori, älykäs ja kunnianhimoinen – 1900-luvun alun Cambridgen tähti. Malloryn elämässä on kaksi suurta rakkautta: vaimo Ruth ja vuoret. Vuosien kuluessa lupaava akateemikko hylkää luentosalit yhä uudelleen tavoitellakseen vaarallisimpia korkeuksia.

Kunniaikkaampana Malloryn ajatuksissa siintää Everest, jonka huippua kukaan ei ole vielä saavuttanut. Mallory lähtee Everestille kolme kertaa, tietäen, ettei vuorelta kenties ole paluuta. Jokaisella nousulla panokset kovenevat – ja jokainen askel vie hänet kauemmas Ruthista ja turvallisesta elämästä, jonka hän olisi voinut valita.

Viimeinen nousu on vaikuttava elämäkerrallinen romaani legendaarisesta vuorikiipeilijä George Mallorysta (1886–1924), unelman hinnasta ja luonnonvoimista, joita ihminen ei voi hallita.

Jeffrey Archer on yksi kaikkien aikojen menestyneimmistä kirjailijoista. Hänen teoksiaan on käännetty 47 kielelle ja ne ovat myyneet yli 300 miljoonaa kappaletta. Archer on poikkeuksellisen monipuolinen kirjailija, joka taitaa niin historialliset romaanit ja jännityskirjat kuin tietokirjallisuuden.

”Kenties aikamme merkittävin tarinankertoja” – The Times

Författare
Jeffrey Archer
Uppläsare
Panu Vauhkonen
Översättare
Virpi Kuusela
ISBN
9788727336763
Språk
Finska
Utgivningsdatum
16.4.2026
Tillgängliga elektroniska format
  • Epub - vattenmärkt
Sidor
189
Läs e-boken här
  • App
  • Läsplatta
  • Dator