Gå direkt till innehållet
Vesi ja unet
Spara

Vesi ja unet

Författare:
Finska
Mm. tieteenfilosofina tunnettu Gaston Bachelard antoi runoudelle erikoisaseman ajattelussaan. Antiikin filosofiaa myötäillen hän tutki sitä, miten neljä elementtiä, tuli, vesi, ilma ja maa toimivat meissä "mielikuvituksen hormoneina" ja ohjaavat mielikuviemme toimintaa.

Bachelardilla oli luonnontieteellinen koulutus. Hän halusi saattaa tieteen ja runouden luovaan yhteistyöhön. Tässä teoksessa hänen aiheenaan on veden poetiikka eli miten veden elementti vaikuttaa järkiajatteluamme edeltäviin uniin ja mielikuviin. Oman huomionsa saavat "kulttuurikompleksit" kuten "Ofelia-kompleksi", veteen hukkuneen naisen teema. Kirjan esimerkit ulottuvat Shakespearesta E. A. Poehen.

Teoksen on suomentanut Jan Blomstedt ja jälkisanat siihen kirjoittanut arkkitehti Juhani Pallasmaa, jonka ajatteluun Bachelard on jättänyt syvät jälkensä.

Teos julkaistaan ntamo & PC -sarjassa.
Undertitel
Essee materiaalisesta mielikuvituksesta
Författare
Gaston Bachelard
Översättare
Jan Blomstedt
ISBN
9789522155757
Språk
Finska
Vikt
236 gram
Utgivningsdatum
2015-01-01
Förlag
Ntamo
Sidor
192