Gå direkt till innehållet
Varkaudet varhaismodernissa Suomessa
Varkaudet varhaismodernissa Suomessa
Spara

Varkaudet varhaismodernissa Suomessa

Läs i vår app eller ladda ned
Huhtikuisena yönä 1710 varas vei kajaanilaisen Anders Hildeenin ruoka-aitasta 22 ruisleipää, seitsemän lihapalaa, noin puolikkaan naulan korppuja ja kolme kappaa viljaa. Pyhäjärvellä vuonna 1663 Antti Pärssinen vaikutti syylliseltä heinävarkauteen, sillä hankeen jääneet jäljet sopivat hänen rekeensä. Heinäkuussa 1857 Viitasaarella paikallisyhteisöä järisytti pienimuotoinen postiryöstö.

Varkaudet varhaismodernissa Suomessa tarjoaa uuden näkökulman 1500-1800-lukujen suomalaisten maailmankuvaan sekä materiaaliseen ja immateriaaliseen kulttuuriin. Ketkä päätyivät varastamaan, ja miten varkauksia tutkittiin? Kuinka rikosten uhreja ja varkaita kohdeltiin oikeudessa ja yhteisöissä? Yksityisen omaisuuden lisäksi varastettiin kruunun ja kirkon omaisuutta. Rikokset eivät rajoittuneet aineellisiin hyödykkeisiin, ja jo 1700-luvulla yliopistopiirejä kuohuttivat plagiointisyytökset.

Varkaus oli vuosisatojen ajan tuomittu ja halveksittu rikos, ja siihen syyllistyneitä rangaistiin ankarasti, jopa kuolemantuomiolla. Teos osoittaakin, että omaisuudensuoja oli vahva jo varhaismodernin ajan Suomessa.
ISBN
9789523458963
Språk
Finska
Utgivningsdatum
2025-10-17
Förlag
Gaudeamus
Tillgängliga elektroniska format
  • Epub - vattenmärkt
Sidor
420
Läs e-boken här
  • Adlibris app
  • Läsplatta
  • Dator