Gå direkt till innehållet
Tunteita ja tuntemuksia
Spara

Tunteita ja tuntemuksia

Författare:
inbunden, 2026
Finska
Ålder: 6-9 år
Oletko ikinä miettinyt, miksi jännitys kipristää vatsassa? Tai miksi nenä nyrpistyy, kun iljettää? Homma on niin, että tunteet eivät ole vain omassa päässä. Koko keho on mukana tunteiden tuntemisessa - päästä varpaisiin (ja jopa peppuun!).

Tässä kirjassa tutkitaan
• missä kohti kehoa tietyt tunteet tuntuvat ja miksi
• miten aivot liittyvät tunteisiin
• miten tunteita voi hallita
• ja paljon, paljon muuta!

Perinteisten oppien ja uraauurtavien tieteellisten tutkimusten ansiosta matkamme vaikuttavan ilmaisuvoimaisen ihmiskehon syövereihin tuntuu juuri oikealta!

Tanya Lloyd Kyi on kirjoittanut yli 35 kirjaa lapsille ja nuorille aikuisille, ja tämä on hänen ensimmäinen suomennettu teoksensa. Hän purkaa tuntojaan usein kirjoittamalla, mutta toisinaan myös sormien naputtelulla, jalkojen tömistelyllä tai käsien heiluttelulla. Hän asuu Kanadan Vancouverissa, missä hän opettaa luovaa kirjoittamista yliopistotasolla.

Phil Nicholls on taiteilija, jolle eläimet ja luonto ovat sydämenasia. Hän pyrkii tekemään lasten tietokirjoista hauskoja ja kiinnostavia, mikä onnistuu huvittavien ja persoonallisten kuvitusten avulla. Phil asuu Kanadan Torontossa.
Undertitel
Tunteiden tiedettä päästä varpaisiin
Författare
Tanya Lloyd Kyi
Illustratörer
Phil Nicholls
Översättare
Jade Haapasalo
Ålder
6-9 år
ISBN
9789523942011
Språk
Finska
Vikt
446 gram
Utgivningsdatum
2026-03-31
Förlag
Kvaliti
Sidor
48