Gå direkt till innehållet
Tasa-arvokupla puhkeaa
Spara

Tasa-arvokupla puhkeaa

Kansainvälinen feministinen liikehdintä on vaatinut naisille yhtäläisiä mahdollisuuksia osallistua elokuvatuotantoon ja kiinnittänyt huomiota naiskuvien kapeuteen sekä vaatinut naiskatsojia kiinnostavia sisältöjä jo 1960-luvulta lähtien. Mikä on tilanne Suomessa 2000-luvulla?

Kirja tarjoaa helposti omaksuttavassa muodossa tutkittua tietoa naisten asemasta elokuvamaailmassa, jotta mahdollisimman monilla, niin ammattilaisilla kuin harrastajilla, olisi mahdollisuus tutustua aiheeseen.

Teokseen on koottu tietoa suomalaisista naisista elokuvien tekijöinä, esiintyjinä ja katsojina. Lisäksi tuodaan esiin, mitä feministit, valtiovalta ja muut elokuva-alan toimijat ovat tehneet sukupuolten tasa-arvon edistämiseksi suomalaisen elokuvan saralla. Sisältö luotaa myös feminististä elokuva-aktivismia ja tuo esiin kohtia, joihin tulisi kiinnittää huomiota, jos halutaan kehittää alan tasa-arvoa.
Undertitel
Naiset ja elokuva Suomessa
Författare
Tarja Savolainen
ISBN
9789526406855
Språk
Finska
Vikt
346 gram
Utgivningsdatum
2022-01-01
Sidor
155