Gå direkt till innehållet
Stalinin lehmät
Spara

Stalinin lehmät

Författare:
Finska
11,90 €
Viro-sarjan ensimmäinen osa nyt pokkarina

Sofi Oksasen esikoisromaani Stalinin lehmät kuvaa kolmen sukupolven elämää Neuvostoliiton miehittämässä Virossa ja itsenäisyytensä säilyttäneessä Suomessa. Isoäidin, äidin ja tyttären tarinoidan kautta peilataan idän ja lännen kahtiajakoa.

Stalinin lehmät on Oksasen Viron lähihistoriaa käsittelevän romaanisarjan ensimäinen osa, jota seuranneet teokset, Puhdistus ja Kun kyyhkyset katosivat, jatkavat siitä mistä Stalinin lehmissä aloitettiin: toisen maailmansodan haavoista ja niiden siirtymisestä seuraaviin sukupolviin.

Kirjalliseksi ikoniksi nousseen kirjailijan läpimurtoromaani on kohonnut myös kansainväliseksi myynti- ja kritiikkimenestykseksi.

”Todennäköisesti kirjallisuuden radikaalein ja järkyttävin kiteytys syömishäiriöhelvetistä” (Emma, Saksa)

“On hankala uskoa, että Stalinin lehmät on Oksasen esikoisromaani. Hänen kertojan äänensä on mahtava. “ (Dagens Nyheter, Ruotsi)

“Tämä teos on suurta kirjallisuutta.” (Ny Tid, Norja)

”Nerokas muoto ei ole yllätys, sillä sen on kirjoittanut Sofi Oksanen” (Spiegel, Saksa)
Författare
Sofi Oksanen
ISBN
9789526943503
Språk
Finska
Vikt
366 gram
Utgivningsdatum
2020-01-01
Sidor
512