Gå direkt till innehållet
Safaritarinoita
Safaritarinoita
Spara

Safaritarinoita

Författare:
Finska
Läs i vår app eller ladda ned

Mitä kaikkea Tansanian luonnossa voi tapahtua?

Afrikan luonto on mahtava, runsas ja armoton. Itäisessä Afrikassa Tansaniassa ovat maanosan huikeimmat luontokohteet: Serengeti, Ngorongoro, Kilimanjaro sekä hieman vähemmän tunnetut Tarangire, Manyara, Mkomaz ja Selous. Olli Marttila on viettänyt Tansanian erämaissa satoja öitä, ja safareitakin on takana pitkälti toista sataa. Mitä kaikkea Tansanian luonnossa voi tapahtua?

Kirjan pääosissa esiintyvät puistot ovat tunnettuja luontokohteita, kuten Serengeti ja Ngorongoro. Tansanian luonnonolosuhteet osaavat olla kovat, kaukana siitä mitä nähdään kaupallisten safareiden esitteissä. Tarinat sisältävät riemukkaita onnistumisten ja yllätysten hetkiä, mutta lukija pääsee seuraamaan myös millaisia vaikeuksia, epäonnistumisia, ahdistusta ja katkeria pettymyksiä – jopa pelkoa Tansanian luonto voi tarjota. Pitkään Tansaniassa asunut ja työskennellyt Olli Marttila pohtii lisäksi sitä, mikä on paikallisen väestön vaikutus luonnonsuojeluun ja millaista on suomalaisena asettua pysyvästi kehitysmaahan.

FT, ympäristötieteen dosentti Olli Marttila (s. 1954) on erikoistunut Tansanian luontoon ja suojeluekologiaan. Hän on toiminut Tanzania Wildlife Research Instituten tutkijana vuodesta 2001. Marttila asuu Tansaniassa Arushan kaupungissa. Marttila on kirjoittanut lukuisia tietokirjoja, ja hänet on palkittu useilla kirjallisuuspalkinnoilla (mm. Tieto-Finlandia, Tiedonjulkistamisen valtionpalkinto, Vuoden Luontokirja, Vuoden Matkakirja).

Författare
Olli Marttila
Formgivare
Markko Taina
ISBN
9789520443146
Språk
Finska
Utgivningsdatum
2023-01-17
Förlag
Tammi
Tillgängliga elektroniska format
  • Epub - vattenmärkt
Läs e-boken här
  • Adlibris app
  • Läsplatta
  • Dator