Gå direkt till innehållet
Ratojen ja rallien valiot
Spara

Ratojen ja rallien valiot

inbunden, 2018
Finska
30,90 €
Suomen maineikkailla kilparadoilla ja rallien pikataipaleilla on kaasutellut toinen toistaan näyttävämpiä kilpa-autoja. Nämä autoklassikot ovat olleet muotoilultaan ja tekniikaltaan aikansa valioita ja hivelleet niin kuljettajansa vauhdinkaipuuta kuin katsojien silmää.

Ratojen ja rallien valiot esittelee kuuluisia säilyneitä ja entisöityjä kilpa-autoja vuoden 1933 Chrysleristä Keke Rosbergin ensimmäiseen formulaan, Timo Mäkisen viimeiseen Miniin ja Hannu Mikkolan Audi Quattro S1:n mukaiseen huikeaan replikaan.

Teos on samalla upea katsaus suomalaisen auto-urheilun historiaan - se käsittelee niin Eläintarhan ajot ja Jyväskylän MM-rallin kuin Keimolan ja Ahveniston ratojen parhaat päivät sekä kohtalonhetket.

Kimmo Taskinen on Helsingin Sanomien valokuvaaja. Hänet tunnetaan erityisesti näyttävistä autovalokuvista. Veikko Lautsi on autoiluun ja urheiluun erikoistunut pitkän linjan toimittaja. Markus Itkonen on palkittu graafikko ja autourheilun tilastoharrastaja.
Undertitel
Suomen historiallisia kilpa-autoja
ISBN
9789522229229
Språk
Finska
Vikt
1056 gram
Utgivningsdatum
2018-01-01
Förlag
SKS Kirjat
Sidor
223