Gå direkt till innehållet
Pallokala
Pallokala
Spara

Pallokala

Läs i vår app eller ladda ned

Gastrodekkari! Rikos japanilaisella kattauksella.

Murhapaikalla tuoksuu sushi, mutta wasabiakin tehokkaammin hien nostaa pintaan yakuza, Japanin järjestäytynyt rikollisuus.

Maksa olisi helppo ottaa talteen, pakastettuna myrkky säilyisi riittävän pitkään. Sitä riittäisi tappamaan vaikka bussilastillisen turisteja. Kukaan ei osaisi yhdistää tämän päivän ostosta mihinkään. Kaikki menisi niin kuin pitää, ja hän pääsisi eroon ongelmistaan. Kun Riku Mäki kutsutaan huippukokkien kisaan Japaniin, hän tuntee olonsa monella tapaa epävarmaksi. Tämä on suljettu kilpailu, kuin toisesta maailmasta, jota hän ei tunne. Riittävätkö hänen taitonsa tällaiseen, tekeekö hän vain itsensä naurettavaksi? Pian käy ilmi, että tuo on huolista pienin.

Helsinkiläinen Heikki Valkama (s. 1975) on toimittaja, kirjailija ja suomentaja. Leipätyönsä hän tekee Imagen päätoimittajana. Vuosia Japanissa asunut Valkama on japanilaisen kulttuurin tuntija, hän on kirjoittanut ja luennoinut aiheesta monissa eri yhteyksissä sekä kääntänyt japanilaisia sarjakuvia.

Författare
Heikki Valkama
ISBN
9789513197049
Språk
Finska
Utgivningsdatum
2017-08-16
Förlag
Tammi
Tillgängliga elektroniska format
  • Epub - vattenmärkt
Läs e-boken här
  • Adlibris app
  • Läsplatta
  • Dator