Gå direkt till innehållet
Limbo - Going Home
Spara

Limbo - Going Home

Författare:
inbunden, 2025
Engelska
Billedkunstner og filmskaber Jytte Rex (f. 1942) har siden 1960’erne arbejdet med maleri, fotografi, kunstnerbøger, happenings, film og en række andre medier. Mange kender hendes filmportrætter af bl.a. digteren Inger Christensen samt hendes feministiske pionerværk Kvindernes Bog fra 1972, som fik indflydelse i den danske kvindebevægelses gennembrudstid, ligesom det gælder for en del af Rex’ tidlige kunstværker og film. 

I LIMBO – GOING HOME møder vi en lang række nye og ældre værker af Jytte Rex i samspil med uddrag af litteratur, der har spillet en væsentlig rolle for kunstneren. Bogen kan læses som en personlig hyldest til de forfattere, hvis bøger er blevet en slags samtalepartnere for Rex i hendes arbejde som kunstner, og kan samtidig opleves som en nøgle til hendes eget højaktuelle og vidtfavnende kunstnerskab. 

Bogen berører centrale temaer hos Rex som erindring, tærskler og overgange i livet, kærlighed, menneskelig brutalitet og undertrykkelse, myter samt kvinders virkelighed. Der er tale om en såkaldt kunstnerbog – et billedkunstnerisk værk i bogform – der placerer sig mellem litteratur og billedkunst, og som Rex har givet sin egen genrebetegnelse: en billedroman.
Författare
Jytte Rex
Upplaga
1
ISBN
9788797587119
Språk
Engelska
Vikt
930 gram
Utgivningsdatum
2025-06-04
Förlag
-
Sidor
368