
Kuolon tähti
Vaikuttavia maailmanlopputarinoita on tehty jo 1700-luvulta alkaen. Kuvaukset maailman
tuhoutumisesta ovat nykyisenä maailmanlaajuisten epidemioiden aikana tulleet yhä todentuntuisemmiksi. Uutiset ovat täynnä ilmastokriisiä, kuivuutta ja suunnattomia metsä- ja maastopaloja. Monet poliitikot tuntuvat suorastaan haluavan kiihdyttää kehitystä. Onko meillä enää toivoa?
Kuolon tähti sisältää 18 novellia. Siihen ovat uusia kotimaisia tuhon ja hävityksen tarinoita
kirjoittaneet maan johtavat spefikirjailijat, kuten Tiina Raevaara, Anni Kuu Nupponen ja Vesa Sisättö. Höysteenä on myös muutamia vanhoja
novelleja, joista Tove Janssonin ”Shoppaamassa” on erityinen löytö. Sitä ei ole ollut saatavilla kolmeenkymmeneen vuoteen.
Kirjan on toimittanut Juri Nummelin, joka on kirjoittanut kirjaan myös lyhyen maailmanloppukuvitelmien historiaa kartoittavan esipuheen.
- Undertitel
- Suomalaisia maailmanloppunovelleja
- Författare
- Tiina Raevaara, Janos Honkonen, Harri Närhi, Samuli Antila, Vesa Sisättö, Venla Lintunen, Taneli Lassila, Kaisa Ranta, Edith Arkko, Tove Jansson, Henry Parland, Anni Kuu Nupponen, Anne Leinonen, Reetta Huttunen, Zachris Topelius, Ville Paakonmaa, Tarja Sipiläinen, Veikko Ennala
- Redaktör
- Juri Nummelin
- ISBN
- 9789527436028
- Språk
- Finska
- Vikt
- 552 gram
- Utgivningsdatum
- 2021-01-01
- Förlag
- Täysi Käsi
- Sidor
- 313