Gå direkt till innehållet
Keisarin edessä
Spara

Keisarin edessä

inbunden, 2017
Finska
Keisarin edessä sisältää kaksi ainutlaatuista, varhaisten kristittyjen elämästä kertovaa tekstiä antiikin Kreikasta. Tekstit on kirjoitettu apologioiksi eli puolustuspuheiksi keisarille kristittyjen vainoja vastaan, kun nämä olivat uusia tulijoita Euroopassa. Niissä perätään suvaitsevaisuutta, monikulttuurisuutta ja kristittyjen oikeutta tasavertaiseen kohteluun oikeudessa.

Aristides Ateenalaisen 120-luvulla jKr. kirjoitettu puhe avaa varhaista kristinuskoa hellenistisessä kulttuurissa ajalta, jolloin Uutta testamenttia ei vielä ollut olemassa. Athenagoras Ateenalaisen puhe 170-luvulta on osoitettu filosofikeisari Marcus Aureliukselle. Miten vainotun uskonnon edustaja perustelee keisarin edessä sitä, että keisarit eivät ole jumalia?

Tekstit edustavat varhaisinta kristillistä kirjallisuutta ja ilmentävät yhteyksiä hellenistiseen sivistykseen ja kulttuuriin. Aristides ja Athanagoras osoittavat perusteellisesti tuntevansa niin kreikkalaisen mytologian, filosofian kuin draamakirjallisuudenkin.
Undertitel
Kaksi ateenalaista apologiaa
ISBN
9789524954464
Språk
Finska
Vikt
328 gram
Utgivningsdatum
2017-01-01
Förlag
Gaudeamus
Sidor
206