Gå direkt till innehållet
Kapteeni Grantia etsimässä
Kapteeni Grantia etsimässä
Spara

Kapteeni Grantia etsimässä

Läs i vår app eller ladda ned
Lordi Glenarvan huvipurren miehistö ottaa kiinni vasarahain. Miehistö ei voi uskoa silmiään, kun hain vatsasta löytyy pullopostia. Pullopostin on lähettänyt muuan kapteeni Grant, joka on joutunut miehistöineen haaksirikkoon. Grant on epätoivoisena kirjoittanut arvioidun sijaintinsa kolmella eri kielellä – vesi on kuitenkin tärvellyt osan kirjoituksesta.

Lordi Glenarvan päättää etsiä kapteeni Grantin. Etsintöihin osallistuvat myös Grantin lapset Mary ja Robert.

“Kapteeni Grantia etsimässä” on Jules Vernen kirjoittaman trilogian kakkososa, jossa etsintämatka suuntautuu kohti Australiaa.

Ensimmäinen osa on “Kapteeni Grantin lapset” ja viimeinen "Kapteeni Grantin löytyminen".


Jules Verne (1828–1905) oli ranskalainen kirjailija. Hänen tunnetuimpia romaanejaan ovat “Matka maailman ympäri 80 päivässä” sekä “Matka maan keskipisteeseen”.

Verne oli ensimmäisiä science fiction -kirjailijoita. Hän kirjoitti esimerkiksi sukellusveneistä ja lentokoneista ennen kuin niitä oli varsinaisesti edes keksitty.

Verne on yksi maailman käännetyimmistä kirjailijoista.
Författare
Jules Verne
Översättare
Eino Voionmaa
ISBN
9788726057799
Språk
Finska
Utgivningsdatum
2019-12-20
Tillgängliga elektroniska format
  • Epub - vattenmärkt
Läs e-boken här
  • Adlibris app
  • Läsplatta
  • Dator