Gå direkt till innehållet
Kaksi jalosukuista
Kaksi jalosukuista
Spara

Kaksi jalosukuista

Läs i vår app eller ladda ned

Palamon ja Arcite, serkukset ja parhaat ystävät, rakastuvat samaan neitoon… Ensi kertaa suomeksi ilmestyvä kuvaus ystävyyden voimasta ja ristiriidoista.

THESEUS: Oi te taivaalliset taikurit, mitä meistä teettekään! Nauramme sitä, mikä meiltä puuttuu, suremme sitä, mikä meillä on; tavallaan olemme yhä lapsia. Olkaamme kiitolliset siitä, mitä on, ja lakatkaamme kinaamasta jumalien kanssa siitä, mihin ymmärryksemme ei yllä.

Palamon ja Arcite ovat serkukset ja parhaat ystävät, jotka rakastuvat samaan neitoon. Nuorukaisten ystävyys kärsii pahoja kolauksia heidän kilpaillessaan Emilian suosiosta, mutta tämä ei tahdo valita heidän väliltään. Lopulta miehet kohtaavat toisensa kaksintaistelussa. Kaksi jalosukuista perustuu Geoffrey Chaucerin Canterburyn tarinoiden Ritarin tarinaan. Shakespeare kirjoitti tämän tragikomedian yhdessä John Fletcherin kanssa, joka aikoinaan veti hänelle vertoja suosiossa näytelmäkirjailijana.

Översättare
Lauri Sipari
ISBN
9789510422564
Språk
Finska
Utgivningsdatum
2020-01-17
Förlag
WSOY
Tillgängliga elektroniska format
  • Epub - vattenmärkt
Läs e-boken här
  • Adlibris app
  • Läsplatta
  • Dator