
Gjeld og renter
Renter er fradragsberettigede, mens det ikke er fradragsrett for utbetalinger til innskytere av egenkapital, typisk utbytte til aksjonærer som har skutt inn aksjekapital i selskapet. Hybridfinansiering er innskuddsformer som ligger i grenseområdet mellom gjeld og egenkapital, hvor klassifikasjonen tidvis skaper særlige problem.
Emnet for denne boken er fradragsrett for renter ved hybridfinansiering av aksjeselskaper, med særlig vekt på det skatterettslige gjelds- og rentebegrepet. Hovedfokus er rettet mot kriteriene for å klassifisere kapital og avkastningen av denne som gjeld og renter eller annet.
Hugo P. Matre er advokat og partner i Advokatfirma Schjødt AS, denne boken bygger på hans Ph.D avlagt ved Universitetet i Bergen i 2011.
- Undertitel
- Fradragsrett for renter ved hybridfinansiering av aksjeselskaper
- Författare
- Hugo P. Matre
- Upplaga
- 1
- ISBN
- 9788205424302
- Språk
- Norska (bokmål)
- Vikt
- 718 gram
- Utgivningsdatum
- 18.12.2012
- Förlag
- Gyldendal juridisk
- Sidor
- 283