Gå direkt till innehållet
De grå synger – 70'erne
Spara

De grå synger – 70'erne

Författare:
inbunden, 2025
Danska
I De grå synger – 70'erne får man en stjerneparade af elskede sange som "Der er noget galt i Danmark", "Blip-båt", "I en lille båd der gynger", "Den røde tråd" og "Smuk og dejlig" – i alt 64 sange om kærlighed og fællesskab. 

Der er ikke ret meget, der kan kalde svundne minder frem, som de sange, man er vokset op med i sin barndom og ungdom. Det er årsagen til den massive succes, som Blaabjergs Forlag i mere end 12 år haft med sangbøgerne De grå synger.
Nu er manden bag projektet, Aksel Blaabjerg selv blevet grå, og det er med stolthed at Turbine – i samarbejde med Aksel Blaabjerg –viderefører serien.
De grå synger – 50'erne, 60'erne og 70'erne er sangbøger med populære sange fra det årti, hvor de udkom. Det er sange ikke blot hele generationen af de grå og halvgrå kan synge med på, mange af sangene er blevet evergreens kendt af flere generationer. 
Som de hidtidige udgivelser i serien er de nye også udstyret med noder. 
Författare
Aksel Blaabjerg
Upplaga
1
ISBN
9788740695120
Språk
Danska
Vikt
585 gram
Utgivningsdatum
2025-08-27
Förlag
Turbine
Sidor
150