
Blod svette og JET-A1
Stabsoffiserer ved UNIFIL HQ, et feltsykehus, NORMEDCOY og en helikopterving, NORAIR, stajonert i Naqoura. Et verksted kompani, NORMAINTCOY, stasjonert i byen Tibnin og en infanteribataljon, NORBAT, stasonert i landsbyen Ebel esSaqi.
I tillegg bidro Norge med et Movement Control Team, MOVCON, på flyplassen i Beirut.
Fra opprettelsen av UNIFIL i mars og frem til sommeren var det rolig i området, men dette endret seg i september. NORBAT og NORAIR ble ofte utsatt for beskytning, det økte i omfang og fra april 1979 eksisterte en krigslignende tilstand mellom SLA, South Lebanese Army, og NORBAT/NORAIR.
Boken omhandler tjenesten ved Luftforsvarets helikopterving, NORAIR.
Svein Halvor Danielsen er pensjonert offiser og flyger i Luftforsvaret og flykaptein/ testpilot i CHC Helikopter Service AS. Han ble uteksaminert fra Hærens Krigsskole i 1970 og gjennomgikk flygerutdannelse ved Lackland Air Force Base San Antonio Texas og US Army Aviation School Ft Rucker Alabama USA.
- Undertitel
- The finger of God
- Författare
- Svein Halvor Danielsen
- Upplaga
- 1
- ISBN
- 9788230027158
- Språk
- Norska (bokmål)
- Vikt
- 455 gram
- Utgivningsdatum
- 2024-07-30
- Förlag
- Kolofon
- Sidor
- 152