Gå direkt till innehållet
Ase repussa
Spara

Ase repussa

Författare:
Finska
"Ihmisellä on sisäänrakennettuna taistele-pakene-jähmety-reaktiot. Mulla aktivoitui juuri pakenemisvaisto. Muistan ajatelleeni lähes koko tapahtumaketjun ajan, että en aikonut kuolla koululle. Mielessä oli vain se ajatus, että jollakin tavalla tulen selviämään ja pelastumaan"

Miksi ihminen päätyy ampumaan luokkakavereitaan? Entä miten koulunkäynnin on mahdollista jatkua väkivaltaisen hyökkäyksen jälkeen?

Ase repussa kokoaa suomalaiset koulusurmat ja niiden yritykset ensimmäistä kertaa yksien kansien väliin. Kirjassa tutustutaan lyhyesti myös Yhdysvaltojen koulusurmien historiaan ja kolmeen tuhoisimpaan iskuun. Ase repussa kertoo koulusurmaajien taustoista, tekojen suunnittelusta, itse teoista sekä niiden seurauksista. Samalla perehdytään kouluhyökkäyksiin, joissa kuolonuhreilta säästyttiin, sekä tapahtumaan, jossa koulusurman suunnitellut henkilö perääntyi viime hetkellä, kun oli jo aseen kanssa valmiina koulun pihassa.

Terhi Ojala on oululainen kirjailija, kustannustoimittaja ja valokuvaaja. Hän on aiemmin kirjoittanut Väkivaltasyyttäjän puheenvuoro -kirjan yhdessä Jenni Harvion kanssa sekä Huumejärjestön pomo -kirjan yhdessä Mirka Vainikan kanssa.
Undertitel
Tositarinoita koulusurmista
Författare
Terhi Ojala
ISBN
9789524071901
Språk
Finska
Vikt
310 gram
Utgivningsdatum
17.8.2026