Spänningsberättelser

Filter
  • Balladen om sångfåglar och ormar

    av

    Unga vuxna danskt band, 2020, Svenska, ISBN 9789178038428

    Hungerspelen är tillbaks! I Balladen om sångfåglar och ormar följer vi händelserna som skedde 64 år innan Hungerspelen-trilogin utspelar sig. Balladen om sångfåglar och ormar tar

  • En sekund i taget

    av

    12-15 år pocket, 2014, Svenska, ISBN 9789129691429
    Från 55 kr

    "Jag flyr, springer nerför trapporna fast det inte finns någon som skulle kunna jaga mig.Det finns faktiskt ingen. Alla är döda.Mamma är död. Pappa är död. Min lillebror Ludvig är

  • Imagine Me

    av

    häftad, 2020, Engelska, ISBN 9781405297042

    The book that all SHATTER ME fans have been waiting for is finally here. The finale of Tahereh Mafi's New York Times bestselling YA fantasy series perfect for fans of Sarah J.

  • Spring så fort du kan

    av

    12-15 år pocket, 2015, Svenska, ISBN 9789129695526

    Spring så fort du kan är den spännande, fristående fortsättningen på kritikerrosade En sekund i taget.

  • Find Me

    av

    häftad, 2019, Engelska, ISBN 9781405297714

    Perfect for fans of Tahereh Mafi's New York Times bestselling Shatter Me trilogy, this book collects the final two companion novellas, Shadow Me and Reveal Me, leading up to the

  • Kyla

    av

    12-15 år pocket, 2020, Svenska, ISBN 9789172262461

    Tänk dig att strömmen slås ut och kontakten med omvärlden bryts. Tänk dig att det är minus trettio grader ute och det blir bara kallare. Vad händer med ett samhälle när det visar

  • Som om jag vore fantastisk

    av

    12-15 år pocket, 2016, Svenska, ISBN 9789129698664

    Jag svänger lite extra med hästsvansen när jag går och föreställer mig att Ante tittar. Han får faktiskt skylla sig själv. Han kunde ju ha bett mig att stanna, till exempel. Det

  • Glassvärdet

    av

    Unga vuxna inbunden, 2016, Svenska, ISBN 9789176458327

    Andra boken i Röd drottning-triloginMare Barrows blod är rött, färgen hos vanligt folk, men hennes silverförmåga, kraften att styra blixten, har förvandlat henne till ett vapen som

  • Röd drottning

    av

    Unga vuxna pocket, 2017, Svenska, ISBN 9789177016199
    Från 55 kr

    Etta på New York Times bestseller-lista!»Röd drottning är en suverän början på en ny serie. Fantastiskt världsbygge. Temperamentsfulla karaktärer. Våghalsiga vändningar i intrigen.

  • Hungerspelen

    av

    Unga vuxna danskt band, 2018, Svenska, ISBN 9789178032730
    Från 109 kr

    Varje år direktsänds Hungerspelen som en av de största mediala händelserna. Från varje distrikt väljs två ungdomar mellan tolv och arton ut att delta. De lottas fram, och skickas