Bibliotek & Offentlig verksamhet

Avancerad sökning
Din kundvagn är tom
Ändra i din kundvagn Gå till kassan
Cirkusflickan
  • Bandtyp: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Utgiven: 20180604
  • Antal sidor: 352
  • Vikt i gram: 480
  • ISBN10:9150932624
  • ISBN13:9789150932621

Cirkusflickan

(Inbunden)
  • 198 kr
    (186,79 kr exkl. 6% moms)
  • Skickas från oss inom 1-2 vardagar
Beskrivning:

Året är 1944 och andra världskriget rasar i Tyskland. Den sextonåriga Noa

försörjer sig som städerska på en tågstation efter att ha blivit utslängd hemifrån.

Då hon en kväll följer ett märkligt ljud upptäcker hon till sin fasa en

godsvagn fylld med övergivna judiska barn. Innan hon hinner tänka fattar

hon tag i ett spädbarn och flyr hals över huvud ut i vinternatten.

Noa och barnet, som får namnet Theo, räddas och tas om hand av ett kringresande

cirkussällskap, och för att smälta in tränas hon till trapetsartist.

Hennes lärare är den några år äldre Astrid, en kvinna med ett hemlighetsfullt

förflutet som starkt ogillar Noas uppdykande.

Men kriget kommer närmare och deras skyddade tillvaro på cirkusen

hotas alltmer. Theos liv är i fara och snart inser Noa och Astrid att deras

enda chans att överleva är att släppa taget om sina hemligheter och våga

lita på varandra.

 

"Jenoff has written a tribute to the human spirit

that soars in the midst of epic despair."

National Public Radio

"Readers who enjoyed The Nightingale and Water for Elephants

will embrace this novel."

Library journal

***

PAM JENOFF är författare och advokat, bosatt i Philadephia. Cirkusflickan är hennes sjätte roman

och den klättrade direkt upp på New York Times bästsäljarlista. Hennes stora intresse för judisk

historia väcktes under åren som diplomat i Krakow.

 

Kundrecensioner och bloggar

Ingår i följande avdelningar

Sök fler böcker:

Kunder som köpt denna bok har
även köpt:
Lägg i kundvagn Pris198 kr
Uppgång och fall
av Strömquist, Liv
Lägg i kundvagn Pris198 kr
Den allvarsamma leken
av Söderberg, Hjalmar
Pris53 kr
Miniatyrmakaren
av Burton, Jessie
Lägg i kundvagn Pris54 kr
Min mors självbiografi
av Kincaid, Jamaica
Pris208 kr