-
Kundenes vurdering:
-
Forfatter:
-
Forlag:
-
Serie:
Fifty Shades 1/3
-
Format:
Heftet
-
Språk:
Engelsk
-
Utgitt:
201204
-
Vekt i gram:
363
Fifty Shades of Grey
(Heftet)
Beskrivelse:
When literature student Anastasia Steele goes to interview young entrepreneur Christian Grey, she encounters a man who is beautiful, brilliant, and intimidating. The unworldly, innocent Ana is startled to realize she wants this man and, despite his enigmatic reserve, finds she is desperate to get close to him. Unable to resist Ana's quiet beauty, wit, and independent spirit, Grey admits he wants her, too--but on his own terms.
Shocked yet thrilled by Grey's singular erotic tastes, Ana hesitates. For all the trappings of success--his multinational businesses, his vast wealth, his loving family--Grey is a man tormented by demons and consumed by the need to control. When the couple embarks on a daring, passionately physical affair, Ana discovers Christian Grey's secrets and explores her own dark desires.
Erotic, amusing, and deeply moving, the Fifty Shades Trilogy is a tale that will obsess you, possess you, and stay with you forever.
Kundenes vurdering
basert på 23 anmeldelser.
Viser de fem siste anmeldelsene,
se alle
-
Fascinerande, spännande, sorgsen, allt på samma gång. Boken går helt enkelt inte att lägga ifrån sig. Rekommenderas starkt!!!
av Kristina, 06.06.2013
-
Blir helt ärligt förbannad över att den här boken blivit så populär! Den är värdelös, utan tvekan den sämsta boken jag någonsin läst. Fattigt språk och fattig handling. Kan inte förstå hur den ens blivit utgiven. Slängde boken i papperskorgen direkt när jag läst ut den, och kommer aldrig i mitt liv att läsa uppföljarna. Skulle aldrig rekommendera den här sk*ten någonsin!
av ne, 13.02.2013
-
Efter att min tjej gått in i trans i denna boken och dess efterföljare var jag bara tvungen att läsa den jag också, för att se vad det var för något speciellt med den. Hon ville att jag skulle göra det, men vet inte att jag gjort det.
Det som slog mig var den ensamhet som jag själv kände när hon läste boken. Tur att man är medveten om sina egna känslor, men för somliga kan jag tänka mig att det vållar problem och svartsjuka över en person som man som kille inte kan tävla med på varken det estetiska eller ekonomiska planet.
Nåväl, till boken;
Jag kan inte förstå vad tjejer tycker den är bra för. Absolut mest ointressanta och upprepande boken jag läst på mycket länge. Hade jag själv hittat den hade jag lagt ner den efter fem sidor. Om den gemene tjejen tänker lika blåögt som Steele så blir jag rädd. Boken beskriver nonsens istället för vad som verkligen kunde vara intressant och är, som jag ser det, en inkörsport till en ny generation tantaporrsälskande kvinnor som står steget bakom.
av Frank, 12.02.2013
-
Det här är tveklöst den sämsta bok jag någonsin läst. Författandet är katastrofalt, karaktärerna och dess realtioner är pinsamma och orealistiska och storylinen så fruktansvärt töntig. Dialogerna ska vi inte ens prata om, jag skämdes vid upprepade tillfällen år hur extremt tafatta de var. Känns som om en 14årig tjej dikterat en spontan fantasi rakt upp och ner, är helt bortom min förståelse hur denna bok kan ha blivit så populär. Vill ni läsa om sexscener och BDSM får ni en bättre upplevelse av att googla sexnoveller, gratis är det också. Det enda positiva är det snygga omslaget samt att jag vid upprepade gånger skrattade högt åt hur töntigt allting var med kommentaren "you've GOT to be kidding me..." i huvudet. Jag är riktigt besviken, den här boken var katastrofalt urusel.
av 20-årig tjej, 14.01.2013
-
Det här är nog det sämsta jag någonsin läst. Det enda positiva är att den är lättläst. Oerhört lättläst. Språket är ett skämt, handlingen tafatt och karaktärerna så äckligt pinsamma att jag flera gånger suckade högt och ville slänga boken i komposten. Den har flera sexistiska, kvinnoförnedrande element och ger en helt fel bild av BDSM.
Tragiskt att någon över huvud taget velat publicera den.
av Cosmo, 23.11.2012
Inngår i følgende kategorier
Søk flere bøker: